Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdenej motorky
Kúpa motocykla alebo motorky zahŕňa aj rôzne prekážky, na ktoré by ste mali myslieť ešte pred samotným zakúpením. Ak sa chystáte na nákup ojazdeného motocykla, nespoliehajte sa len na rok výroby alebo málo najazdené kilometre. O stave motocykla vám niečo povedia, ale nebudete vedieť, v akom technickom stave motocykel bude. Pri kúpe dávajte veľký pozor na to, či jazdený motocykel nebol havarovaný. Havarovaný motocykel už nie je taký spoľahlivý, ako by ste si mohli myslieť. O stave motocykla vám napovie trošku aj servisná knižka.
Pred kúpou musíte skontrolovať všetky údaje na papieroch, napríklad či sa zhoduje číslo rámu, rozmery ráfikov, typ vášho motora na papieri s motocyklom, pneumatiky a aj meno majiteľa. Veľkým rizikom je taký motocykel, ktorý nemá správne papiere.
Všímajte si aj zváracie práce na motocykli, respektíve sa popýtajte majiteľa, čo všetko na motocykli vymieňal alebo opravoval. Je to veľmi dôležité, aby ste poznali celkový skutočný stav a aj históriu kupovaného motocykla. Motocykel nie je v schopnom stave, keď z neho uniká nejaká kvapalina. Mali by ste si na to dať veľký pozor a skontrolovať to.
Skúšobná jazda je na to ako stvorená. Pri skúšobnej jazde dajte veľký dôraz na brzdy, pneumatiky a kolesá. Všímajte si tiež lakované časti, ktoré určite boli menené za iné. Ak vám to sám predchádzajúci majiteľ nepovedal, asi motocykel má omnoho viacej chýb, ako si myslíte. Každý majiteľ by sa mal starať o svoj motocykel a pravidelne ho nechávať servisovať. To vám napovie servisná knižka, no ak nemá motocykel servisnú knižku, majiteľ motocykla plánuje nejaké veľmi dôležité veci utajiť. Ani rýchly predaj motocykla nie je práve tým ideálnym. Niekto, kto sa chce rýchlo zbaviť motocykla, vie prečo. Nenechajte sa oklamať. Takýto človek možno chce len rýchlo prísť k peniazom a predáva motocykel v zlom technickom stave.